Latvijas Šķirnes Sēklas izstrādātie starpkultūru sēklu maisījumi - informācijas materiāls.

 

Tuvojas laiks starpkultūru (uztvērēj-augu) sējai, zaļināšanas prasību izpildei. Platību maksājumi nav vienīgais iemesls, kāpēc tās būtu jāaudzē. Ieguvēji būsiet arī Jūs.

Starpkultūras (uztvērēj-augi) ir augi, kuri iesēti pēc pamatkultūras novākšanas un turpina augt un uzņemt barības vielas, kā rezultātā, tiek piesaistīti ražas veidošanā neizmantotie barības elementi un aizturēta to noplūde ūdens baseinos. Vienlaicīgi tiek ierobežota augsnes erozija, un uzlabota augsnes kvalitāte.

Galvenie ieguvumi no starpkultūru audzēšanas:

 • uzlabojas augsnes struktūra,
 • palielinās barības vielu saturs augsnē,
 • paaugstinās organisko vielu saturs augsnē,
 • uzlabojas ūdens režīms augsnē,
 • mazinās slāpekļa izskalošanās risks un barības vielu izskalošanās,
 • tiek ierobežota augsnes erozija, nezāļu un kaitēkļu izplatība.

 

Latvijā arvien aktuālākas kļūst problēmas, kas saistītas ar augsnes struktūras un augsnes barības vielu (arī organisko vielu) izmaiņām. Sablīvētas augsnes ierobežo sakņu augšanu, un rodas augu ūdens apgādes un barošanās traucējumi. Īpaši bīstami tas ir sausos laika apstākļos, jo sakņu sistēmai praktiski nav iespēja uzņemt barības vielas un mitrumu no augsnes. Labi strukturēta un organiskajām vielām bagāta augsne apgādā augus ar mitrumu pat sausuma periodā uz saglabātā kapilārā mitruma rēķina. Organiskās vielas satura paaugstināšana augsnē ir viens no veidiem kā uzlabot augu ūdens apgādes un barošanās režīmu. Pēc starpkultūru audzēšanas palielinās ūdeni uztverošās augsnes daļas īpatsvars, jo organiskās vielas uzlabo augsnes ūdens uzkrāšanas kapacitāti.

Augsnes struktūras uzlabošana un bagātināšana ar organiskajām vielām notiek pateicoties starpkultūru sakņu sistēmai, gan arī pēc to audzēšanas iestrādātajai  virszemes zaļajai masai. Dažādu sugu maisījumu izmantošana starpkultūru audzēšanā nodrošina labāku un pilnvērtīgāku augsnes struktūras uzlabošanu, jo dažādām sugām ir atšķirīga sakņu sistēma.     

 

Ar augsni saistītas problēmas augkopībā, kuras var mazināt, audzējot starpkultūras:

 • ražības pazemināšanās un kvalitātes pasliktināšanās,
 • nezāļu un kaitīgo organismu savairošanās,
 • erozija, augsnes sablīvēšanās, dubļu veidošanās,
 • organisko vielu samazināšanās,
 • augu ūdens apgādes un barošanās traucējumi

 

Sējot starpkultūras, nedrīkst aizmirst, ka izmantotās sugas arī ir kultūraugi. Tāpēc auglīgās augsnēs un sējot agrāk - var lietot zemākas izsējas normas, bet nabadzīgās augsnēs un vēlākos sējas termiņos - jālieto lielākas izsējas normas.

 

Piedāvājam Jums dažādu sugu starpkultūru maisījumus, kuri paredzēti augsnes dziļirdināšanai un bagātināšanai ar slāpekli un organiskām vielām. Tos var iegādāties gan mūsu tirdzniecības vietās, gan internetveikalā šeit.

Latvijas Šķirnes Sēklas izstrādātie starpkultūru sēklu maisījumi - informācijas materiāls.

 

Sēsim un augsim!