Vispirms ir jāzina, ka zāliena sēšanai ražotāji piedāvā speciālus zālaugu sēklu maisījumus, tas nozīmē, ka tajā kopā ir sajauktas vismaz 2-6 zālaugu sugu sēklas. Populārākās no tām ir pļavas skarene, sarkanā auzene, ganību airene, niedru auzene, aitu auzene u.c. Tālāk jau tieši tas, kādas zālaugu sugas un kādās proporcijās ir sēklu maisījumā, lielā mērā nosaka tā cenu un arī izmantošanas mērķi. Proti, vai zāliens būs piemērots piemājas dārzam, sporta laukumam vai ēnainam parkam, jo katram no pieminētajiem zālaugiem ir noteiktas īpašības un prasības:

 • pļavas skarene - dod mauriņam "mīkstuma efektu" un izceļas ar ļoti labu izturību pret izmīdīšanu. Veido blīvu zelmeni. Pavasarī tā agri sazaļo, pacieš applūšanu, bet ne ēnu! Pēc nopļaušanas labi ataug. Šis zālaugs nemīl nabadzīgu smilts vai smagu mālainu augsni;
 • sarkanā auzene - parasti veido zāliena pamatu, jo augsnes ziņā nav tik cimperlīga. Tā aug arī mitrās un kūdrainās augsnēs. Izturīga pret sausumu, bet necieš ēnu. Vāja izturība pret nomīdīšanu;
 • ganību airene - zālaugs, kas ātri sadīgst un cero, pēc pļaušanas ātri ataug. Ļoti izturīga pret nomīdīšanu, bet necietīs nedz ēnu, nedz ilglaicīgu sausumu. Ganību airene būs prasīga augsnes ziņā, tai nepieciešams bagātīgs mēslojums, īpaši slāpeklis. Vidēja ziemcietība.
 • niedru auzene - stīgojoša, pieticīga virszāle, kas labi jutīsies nabadzīgākās augsnēs. Veido spēcīgu sakņu sistēmu, tādēļ ir sausumizturīga;
 • aitu auzene - blīvceru stiebrzāle ar labu ziemcietību. Pačieš gan sausumu, gan ēnu, tiesa, lēni aug.

Diemžēl liela daļa cilvēku, pērkot zāliena sēklas savam dārzam, īpaši neiedziļinās, kāds ir to sastāvs, un tas vēlāk var sagādāt raizes.

Ko ir vērts zināt?

Ja zāliena sēklu maisījums cenas ziņā ir “īpaši izdevīgs” – tad pastāv risks, ka maisā kaut kādā proporcijā var būt tādu zālaugu sugu sēklas, kas nav paredzētas ilggadīgam mauriņam (piemēram, viengadīgā airene). Vai vēl sliktāk – kopējā sēklu masā var būt tukšas sēklu čaulas, stublāji un pildvielas, kas tur var nonākt, ja ražotājs, taupot līdzekļus – nav sēklas pienācīgi iztīrījis. Jā, augstas kvalitātes zāliena sēklas nozīmē arī augstas kvalitātes izaudzēto un novākto sēklu tīrīšanu, lai izņemtu tukšās sēklas čaulas, nezāļu sēklas, stublājus, netīrumus un citus uz lauka esošos materiālus. To veic speciālas iekārtas. Piemēram, Latvijā lielākā un modernākā dažādu zālāju sēklu tīrīšanas līnija ir Latvijas Šķirnes Sēklas ražotnē Lielvārdes pusē.

Attēls no Printerest

Tālāk piedāvājam nelielu apkopojumu, kāpēc ir svarīgi izvēlēties kvalitatīvas un zināma, pārbaudīta zīmola zāliena sēklas, un, kādēļ daži papildu eiro par sēklu maisu var ietaupīt Jūsu neapmierinātību un finanses vēlāk.

Dārgāki zāliena sēklu maisījumi

Lēti zāliena sēklu maisījumi

 

 • ietver speciālas, jaunas zālaugu šķirnes, kuras īpaši piemērotas ilggadīga zāliena ierīkošanai;
 • augstāka sēklu dīgtspēja, t.i. 97-99% sēklu sadīgst (ja tiek sētas – siltā, mitrā laikā vai tiek nodrošināta regulāra laistīšana);
 • zālienu kopjot, tas būs smalkākas tekstūras, blīvāks, zaļāks un izturīgākas pret izmīdīšanu un/vai ēnu, sausumu (atkarībā no izvēlētā zāliena sēklu maisījuma veida)

 

 

 • bieži vien ietver zālaugu sugas, kurām nepiemīt tādas īpašības, kas nepieciešamas veselīgam, ilggadīgam zālienam, piemēram, izturība pret izmīdīšanu, sausumu vasarā vai salu ziemā;
 • zemāka sēklu dīgtspēja un tīrība, kas nozīmē, ka būs jāizmanto vairāk sēklu, lai apzaļumotu noteiktu teritoriju;
 • zāliens var gana strauji sadīgt un pirmajā gadā radīt ļoti labu iespaidu, kamēr nākamajā sezonā aina var būtiski pasliktināties. Jo īpaši, ja sēklu maisījuma sastāvā bijusi, piemēram, viengadīgā airene, kura Latvijā “nepārziemo”.

 

Kā jebkurā jomā starp "lēts" un "kvalitatīvs" nevar likt vienādības zīmi. Un tā kā jauna zāliena ierīkošana ir gana liela investīcija, par Jums piemērotākā zāliena sēklu maisījuma iegādi un sēju, iesakām konsultēties ar profesionāļiem (dārzniekiem, apzaļumotājiem).

Savukārt, iegādājoties zāliena sēklas tirdzniecības vietās, ieteicams uz iepakojuma izpētīt norādīto sēklu sastāvu un pielietojuma veidu. Pievērsiet arī uzmanību sēklu izcelsmes vietai un sēklu maisījuma ražotājam, jo svarīgākais ir iegādāties sēklu maisījumu, kurš jau pielāgots attiecīgajiem klimatiskajiem apstākļiem. Tas nozīmē, ka vislabāk ir izvēlēties zāliena sēklas, kuras audzētas tepat Latvijā vai Latvijas apstākļiem līdzvērtīgā klimatiskajā zonā.

Izdariet savam mīļajam dārzam labāko izvēli!