Ko iesākt ar nezālēm zālienā?

Ieteikums ir pavisam vienkāršs: ZĀLIENS IR REGULĀRI JĀPĻAUJ! Tātad galvenais risinājums, lai Jums būtu veselīgs, mīksts un sulīgs zāliens bez liekām nezālēm, nav saistīts ar herbicīdiem un speciāliem nezāļu iznīcinātājiem. Lielākā daļa nezāļu iznīkst pie REGULĀRAS zāliena pļaušanas (t.i. 1-2 reizes nedēļā), un parasti šī ir vienīgā darbība, kas nepieciešama. Protams, zāliena izskatu būtiski uzlabo arī tā mēslošana.

Atcerieties:

  • jo biežāk ļausiet savam zālienam izstiepties garākam, Jūs pieļaujat, ka arī nezāles augs nekontrolēti. Tās sāks ziedēt, nogatavosies sēklas, un tās sasēsies vēl vairāk. Diemžēl jāsaka, ka vairums nezāļu sēklām ir ātrāka un spēcīgāka dīgtspēja nekā zāliena sēklām....
  • vēl jāņem vērā, ka ļaujot savam zālienam izaugt pietiekami garam, arī zālaugi tajā sāks ražot sēklas. Tas nozīmē, ka lielākā daļa zālaugu enerģijas tiek novirzīta sēklu ražošanā nevis sakņu sistēmas attīstībā un izturīga zelmeņa veidošanā.

Savukārt, ja tikko iesētu zālienu pārņem nezāles – nepārdzīvojiet. Tas notiek jau augstāk minētā iemesla dēļ un tādēļ, ka arī melnzemē, ar kuru tikko esiet ielabojis augsni jau “snauž” daudz un dažādas nezāļu sēklas.... Šajā gadījumā pagaidiet, kamēr zāliens izaug līdz 7-10 cm un pļaujiet pirmo reizi. Tad atkārtojiet pļaušanu ik nedēļu un, redzēsiet, kā nezāles pakāpeniski atkāpsies un zāliens kļūs arvien biezāks un izskatīgāks. Tālāk zāliena uzturēšanai optimālais pļaušanas augstums ir aptuveni 5 cm (sporta tipa zālienam tie var būt arī 3 centimetri). 

Zāliena pļaušanas intensitāti un arī augstumu ieteicams samazināt ļoti karstā un sausā laikā, ja vien nevar nodrošināt zāliena pastāvīgu laistīšanu.