Latvijas skaistajos priežu mežos sūnas izskatās ļoti jauki, veidojot zaļus, mīkstus paklājus. Tomēr, kad tās "iezogas" mūsu piemājas mauriņos - sajūsma noplok. Arī zālienā sūnas var veidot blīvus paklājus un ar laiku izkonkurē pašu zāli. Sūnas “atņem” zālienam tik nepieciešamo ūdeni un barības vielas – padarot to nelīdzenu un porainu.

Noteikti esat pamanījuši, ka sūnas Jūsu dārzā aug un vairojas vietās, kurās ir ļoti ēnains vai mitrs. Piemēram, mājas ziemeļu pusē pie dzīvžogiem, lieliem kokiem.

 

Kas veicina sūnu augšanu?

Sūnu augšanu veicina viens vai vairāki apstākļi:

  • skāba augsne un mēslojuma (barības vielu) trūkums;
  • augsnes sablīvēšanās un slikta drenāža;
  • ēna;
  • intensīva un pastāvīga nomīdīšana;
  • arī pārāk regulāra - īsa pļaušana.

Sava zālāja atbrīvošana no sūnām prasa gan lielu pacietību, gan rosību, jo:

pirmkārt, vajadzēs likvidēt esošās sūnas un,

otrkārt - apturēt to atgriešanos turpmāk.

 

Sūnu likvidēšana zālienā

Zālienu no sūnām visefektīvāk var atbrīvot, veicot zāliena aerāciju. Šo pakalpojumu pavasarī var lūgt veikt dārzniekam vai apzaļumotājam, kuram ir speciāls aprīkojums. Mehāniskos aeratorus piedāvā arī iznomāt. Tiesa, mazās platībās var izlīdzēties arī ar stipru zāliena izgrābšanu no sūnas un vecās zāles.

Ir pieejami arī ķīmiskie preparāti sūnu iznīcināšanai, kas satur dzelzs sulfātu. Daži ķīmiskie preparāti ietver arī papild-mēslojumu, kas noder tiem zālājiem, kur paši zālaugi ir novārdzināti. Tāpat minētos līdzekļus parasti izmanto rudenī vai agrā pavasarī, kad pēc sūnu likvidēšanas un novākšanas, to vietā var iesēt jaunas zāliena sēklas.

Pret sūnu preparātu var izkaisīt ar roku vai izmantojot manuālu iekārtu - izkliedētāju, kuru var stumt virs zāliena. Tā kā preparāts ietekmē augsnes skābuma līmeni, ir svarīgi to izkaisīt vienmērīgi visā zālienā, ne tikai problemātiskajās vietās, pretējā gadījumā zāliens var ataugt plankumains un mainīt krāsu.

Pirms pret sūnu preparāta lietošanas vienmēr izlasiet ražotāja norādījumus un izmantojiet tikai norādītajā koncentrācijā, jo pārāk daudz šī līdzekļa var kaitēt vai pat iznicināt pašu zāli. Tāpat dažiem preparātiem ir norāde, ka zālienu nepieciešams aplaistīt, lai tie aktivizētos.

Aptuveni nedēļu pēc līdzekļa lietošanas, sūnas paliek melnas un iet bojā. Tās noteikti no zāliena ir jānovāc!

Ko darīt – lai sūnas neatgrieztos?

Kā mēs augstāk noskaidrojām, sūnas zālienā norāda, ka ir noteiktas augsnes vai zāliena kopšanas problēmas, un, ja tās netiks novērstas, sūnas diemžēl atgriezīsies. Labākais veids, kā novērst sūnu atgriešanos, ir panākt, ka zālīte tajā enerģiski aug! Kā to panākt?

  • Vispirms jau zāliena aerācija un vertikulēšana katru pavasari ir ļoti vēlama prakse ceļā uz veselīgu zālienu. Par šo procedūru interneta dzīlēs ir pieejama plaša informācija, kā arī daudzas apzaļumošanas firmas piedāvā šo pakalpojumu. 
  • Ļoti ieteicams ir tikt skaidrībā par augsnes sastāvu - veicot augsnes analīzes.  Visbiežāk atklājas, ka apvidū, kurā savairojušās sūnas ir pārmērīgs augsnes skābums (pH līmenis ir zemāks par 6.0), kas ir sūnu sabiedrotais Nr.1. Zālienam vēlamais pH līmenis ir no 6.0 – 7.5. Ja augsne ir pārāk skāba, tad to vajadzēs kaļķot. Šim nolūkam var lietot dārza kaļķi, kuru var iegādāties dārzkopības veikalos. Tāpat augsnes analīzes var norādīt uz noteiktu organisko vielu trūkumu augsnē, kuru tad risina ar noteiktu papildmēslojumu atkarībā no tā, kurš elements vairāk trūkst. 
  • Turpmāk vēl jāraugās, lai zāliena platība nebūtu pārlieku mitra, un, ja iespējams, likvidējiet vismaz daļu no ēnas, koriģējot tuvumā augošo koku vai krūmu vainagus.
  • Tur, kur pēc sūnas likvidēšanas zālienā veidojas tukši zemes plankumi (t.sk. pēc aerācijas procedūras) – vajadzētu iesēt jaunas zāliena sēklas. Tā kā visvairāk sūnai pakļautas ir ēnainās vietas, tad šajās vietās izmantojiet zāliena sēklu maisījumu, kas īpaši paredzēts tieši noēnotām vietām.
  • Turpmāk, pļaujot zālienu, uzmanieties, lai to nenopļautu pārāk īsu, jo tas noslogos zāli, mazinot tās augšanas sparu.

 Lai Jums izdodas cīņa ar sūnām!